Azərbaycan Özbəkistan İnvestisiya Şirkətinin (AUIC) baş direktoru cənab Nazim Hacıyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Səfirlikdə qəbul edilmişdir.
Görüş #SuperReturnJapan2025 tədbiri çərçivəsində təşkil olunaraq, Yaponiyadan Azərbaycana potensial sərmayələrin cəlb edilməsi barədə fikir mübadiləsi üçün mühüm platforma rolunu oynamışdır. Söhbətlər zamanı iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi, yeni sərmayə perspektivləri və qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlıqların daha da dərinləşdirilməsi üzrə səmərəli müzakirələr aparılmışdır.

Delegation led by Mr. Nazim Hajiyev, Director-General of the Azerbaijan Uzbekistan Investment Company (AUIC), has been hosted at the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Japan
Distinguished delegation led by Mr. Nazim Hajiyev, Director-General of the Azerbaijan Uzbekistan Investment Company (AUIC), has been hosted at the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Japan.
The meeting was held on the sidelines of #SuperReturnJapan2025, providing a valuable opportunity for an exchange of views on attracting potential Japanese investments to Azerbaijan. Discussions focused on promising avenues for economic cooperation, investment prospects, and the further strengthening of mutually beneficial partnerships.