19 aprel 2016-cı il tarixində AR Yaponiyadakı səfiri Gürsel İsmayılzadə Yaponiya-Azərbaycan Parlamentlərarası Dostluq Liqasının illik iclasında iştirakı
19 aprel 2016-cı il tarixində AR Yaponiyadakı səfiri Gürsel İsmayılzadə Yaponiya-Azərbaycan Parlamentlərarası Dostluq Liqasının illik iclasında iştirak etmişdir. Liqanın üzvlərindən Kenci Kosaka, Yoşio Moçizuki, Akihiro Ohata, Şinkun Haku, Masaharu İmamura, İçiro Aisava, həmçinin Yaponiya XİN nümayəndələri Yaponiya tərəfdən təmsil olunmuşdur. Səfir G.İsmayılzadə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin hazırkı vəziyyəti haqqında çıxış etmişdir. G.İsmayılzadə xüsusilə, son zamanlar cəbhə xətti boyunca baş verən gərginlik haqqında məlumat vermiş, Ermənistan silahlı qüvvələrinin cəbhəyanı ərazilərdə sıx məskunlaşan mülki əhalini və mülki obyektləri hədəfə alaraq təxribat xarakterlı fəaliyyət apardığını qeyd etmişdir. Səfir vurğulamışdır ki, münaqişə bilavasitə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi çərçivəsində həlli oluna bilər. Bununla yanaşı, səfir çıxışında Azərbaycanın son illərdəki iqtisadi inkişafına, Azərbaycan tərəfindən təşəbbüs edilən regional layihələr və qeyri-neft sektorunun inkişafı ilə bağlı məlumatlara yer vermişdir. Azərbaycan – Yaponiya ikitərəfli münasibətləri həmçinin tədbirin gündəliyində olmuşdur. Səfir ötən il ərzində həyata keçirilmiş qarşılıqlı yüksək səviyyəli səfərlərin əhəmiyyətini vurğulamış və bu səfərlərin davam etdirilməsinin gələcək əməkdaşlığa təkan verəcəyi ümidini ifadə etmişdir.
Yaponiyalı parlament üzvləri cəbhə xətti boyunca son zamanlara artan gərginlik ilə bağlı narahatlıqlarını bəyan etmiş və münaqişənin sülh yolu ilə tezliklə həllinə ümid etdiklərini bildirmişlər. Parlament üzvləri eyni zamanda, siyasi, iqtisadi və mədəni sahədə Yaponiya-Azərbaycan əməkdaşlığının genişləndirilməsi vacibliyini vurğulamışlar.

Ambassador of the Republic of Azerbaijan in Japan Gursel Ismayilzada participated in the Annual Meeting of Japan-Azerbaijan Inter-parliamentary Friendship League
April 19, 2016
On April 19, 2016 Ambassador of the Republic of Azerbaijan in Japan Gursel Ismayilzada participated in the Annual Meeting of Japan-Azerbaijan Inter-parliamentary Friendship League. Parliamentarians Kenji Kosaka, Yoshio Mochizuki, Akihiro Ohata, Shinkun Haku, Masahiro Imamura, Ichiro Aisawa, as well as officials of the Ministry of Foreign Affairs of Japan participated in the meeting.
Ambassador Gursel Ismayilzada delivered a speech on the current situation in the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. Ambassador talked about the recent tension in the frontline  and stressed that Armenian armed forces targeting civil objects and civilians densely residing in the territories adjacent to the frontline area continue its provocative actions. Ambassador emphasized that the conflict can only be solved within the framework of the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan. Besides Ambassador Ismayilzada also focused on the economic development of Azerbaijan in the recent years, economic priorities, regional projects initiated by Azerbaijan and promotion of non-oil industries. Bilateral relations with Japan were also in the agenda of the meeting. Ambassador emphasized increase in the mutual high level visits, and expressed hope for continuation of such visits to boost further cooperation.
Japanese parliamentarians shared significant concern over the recent tension in the frontline and expressed their wish for the soonest peaceful resolution of the conflict. Parliamentarians emphasized the importance of expanding Japan-Azerbaijan political, economic and cultural cooperation.